Pozývanie donátorov k podpore farských a diecéznych projektov

Vďaka otvorenosti ľudí, ktorí prežívajú požehnanie aj v ekonomickej oblasti sa dejú v spoločnosti mnohé dobré diela. Často tí, ktorí majú možnosť dobré diela podporiť, nevedia o tom, že tak môžu urobiť aj vo svojej obci alebo farnosti, lebo sú zaneprázdnení mnohými aktivitami.
V tomto ročníku súťaže máme všetci príležitosť hovoriť o dobrých zámeroch pre našu farnosť alebo pre celú diecézu tak, aby sa o nich mohli dozvedieť aj ľudia, ktorí budú mať radosť z toho, že podporia dobré dielo tam, kde sami žijú.
Pastoračný fond má iba limitované množstvo prostriedkov pre podporu farských projektov. Tie už nebudú stačiť, aby podpora farských projektov mohla pokračovať aj v ďalších rokoch. Spoločne sa však môžeme podieľať na tom, aby tvorivosť mnohých ľudí, otvorených pre pôsobenie Ducha Svätého a pre rozvoj farnosti a diecézy, mohla aj naďalej byť podporovaná a prinášať ovocie. Je iba na tvorivosti každého z nás, ako to urobíme.

Ponúkame vám niekoľko tipov, ako to urobiť čo najlepšie:

  1. Premyslite si, ako čo najjednoduchšie vyjadriť cieľ vášho projektu tak, aby bol ľahko viditeľný jeho pozitívny dopad na celú farnosť alebo obec.
  2. Začnite o vašom projekte hovoriť s ľuďmi vo vašom okolí: vo farskom spoločenstve, medzi susedmi, pri návšteve v rámci širšej rodiny a pod.
  3. Keď uvidíte, že váš projekt niekoho zaujal a má ochotu sa o ňom s vami rozprávať, alebo vás veľmi povzbudzuje k jeho realizácii, povedzte mu otvorene, že aj vďaka nemu by ste mohli získať viac financií pre váš projekt.
  4. Keď sa začne zaujímať o túto možnosť, povedzte mu, ako to v tomto ročníku funguje. Vysvetlite mu, že sa môže stať donátorom Pastoračného fondu KROK Žilinskej diecézy napr. tak, že sa každý týždeň zriekne jednej kávy alebo niečoho v hodnote 1,- € a túto sumu pravidelne daruje pre podporu dobrých projektov, ako je ten váš. Tiež mu môžete ukázať Správu pastoračného fondu Žilinskej diecézy so zoznamom všetkých podporených projektov z prvého ročníka projektovej súťaže. Ak Správu nemáte, dajte nám vedieť a pošleme vám ju.
  5. Keď sa mu tento spôsob zapáči, pošlite mu odkaz na stránku www.donator.sk emailom alebo SMS správou, kde sa môže stať novým donátorom a zvoliť niektorý z podporných programov. Pripomeňte mu, že pri registrácii bude mať možnosť uviesť názov vášho projektu a v takom prípade vám pomôže získať 50,- € navyše pre váš projekt. Zároveň pomôže v dlhodobej existencii podpory grantov prostredníctvom Pastoračného fondu.
  6. Vždy sa vyhnite tomu, aby ste niekoho podnecovali k takejto forme podpory, pokiaľ k tomu neprejaví spontánnu otvorenosť.
  7. My vám po podaní žiadosti o grant samozrejme dáme vedieť, že ste získali navýšenú podporu vďaka konkrétnym darcom. Nezabudnite sa poďakovať a na záver ich informovať o tom, čo sa vám aj s ich podporou podarilo urobiť pre dobro vašej farnosti.